Ви запускаєте сайт — функціональний і з крутим дизайном, але не впевнені, чи сподобається він користувачам? Навіщо гадати, якщо можна дізнатися точно? UX-дослідження — це не просто етап у чек-листі, а можливість зазирнути в голову клієнтів ще до того, як вони натиснуть на першу кнопку. Воно допоможе зрозуміти їх мотивацію, звички, шлях — і перетворити сайт на ефективний інструмент для розвитку бізнесу.
User Experience (UX) — це сукупність усіх аспектів взаємодії користувача з сайтом, включаючи зручність використання, візуальне сприйняття та емоції. І важливу роль тут відіграє UX-дослідження. Воно допомагає визначити:
Щоб дізнатися потрібну інформацію, фахівці використовують опитування, інтерв'ю, аналітичні програми та інші методи. В результаті виходить об'єктивна картина, яка дозволяє:
За допомогою UX-дослідження ви зможете не просто «зробити гарний сайт», а створити продукт, який дійсно цікавий клієнтам — інтуїтивно зрозумілий, корисний і комфортний.
У списку методів UX-досліджень, які не можна проігнорувати — інтерв'ю, карта шляху користувачів і прототипування.
Бесіди з клієнтами допомагають з'ясувати їхні мотиви, звички та думку про продукт. Перш ніж проводити інтерв'ю, важливо скласти список питань, які вас цікавлять. Інтерв'ю обов'язково треба записувати на диктофон, щоб згодом розшифрувати і провести UX-аналіз, зіставивши з відповідями інших учасників.
User Journey Map — фіксація кроків, які робить людина від першого знайомства з сайтом до досягнення мети. Щоб отримати правильну картину, треба переглянути:
Додатково можна зробити юзабіліті-тест, який допоможе дізнатися, як шлях користувача працює на практиці.
Прототипи — це спрощені або клікабельні макети інтерфейсу, які допомагають ще до фінального верстання швидко перевірити:
У поєднанні з UX-аналізом прототипи дозволяють виявити потенційні проблеми і оцінити зручність користування. Такий підхід економить ресурси і підвищує шанси на успішний запуск продукту.
Перш ніж приступати до дослідження, необхідно провести попередній аналіз, який допоможе визначити проблеми і шляхи їх вирішення. Якщо сайт вже існує, проводиться аудит UX, який передбачає комплексну оцінку з точки зору зручності користування:
Також потрібно вибрати методи дослідження та аналізу, підготувати сценарії тестування.
Результати аналізів важливо враховувати під час створення та оптимізації сайту. Щоб зробити це грамотно, слід:
Хочете детальніше дізнатися, як провести якісне UX-дослідження перед запуском сайту? Зверніться в IT-компанію Megasite, яка займається розробкою сайтів в Україні більше 10 років, успішно впроваджуючи підходи, орієнтовані на користувача, в кожен етап проекту.