UI тестування: що це таке і навіщо воно потрібне

02 вер 2024
58 просмотров
5/ 5  (1)
UI тестування: що це таке і навіщо воно потрібне

UI-тестування - важливий етап у розробці сайту, оскільки допомагає визначити, чи зручно ним користуватися. За допомогою тестування користувацького інтерфейсу перевіряють, наскільки інтуїтивно зрозумілим є дизайн і розташування блоків, чи працюють усі кнопки тощо.

У цій статті ми детальніше розповімо про те, що таке UI-тестування, чому створення сайтів без нього не може обійтися, і як цей процес проходить у MEGASITE.

Що треба знати про UI-тестування

Тестування користувацького інтерфейсу (UI-тестування) - це частина комплексної перевірки сайту, програми, мобільного застосунку або ПЗ, під час якої UI-фахівці визначають, наскільки якісно зроблено всі компоненти інтерфейсу.

За допомогою UI-тестування перевіряють:

  • дизайн сайтів, зокрема відповідність візуальній концепції бренду, забезпечення єдиного вигляду на всіх сторінках;
  • зручність навігації;
  • функціональність;
  • зручність користування (юзабіліті);
  • продуктивність сайту;
  • злагоджену роботу (узгодженість) усіх елементів;
  • відповідність стандартам платформи, для якої створюється сайт/додаток (Android, iOS, Windows тощо);
  • чи коректно відображаються всі елементи сайту на різних пристроях;
  • наскільки якісно працюють форми зворотного зв'язку;
  • адаптація інтерфейсу до різних мов;
  • структуризація контенту - чітка і зрозуміла;
  • якості захисту даних користувачів від зломів та інших загроз.

Ціна на сайт під ключ обов'язково включає UI тестування. Без цієї послуги високий ризик отримати неякісний ресурс, який постійно зависає або незручний у використанні.

Які завдання вирішує тестування користувацького інтерфейсу

Якісне UI-тестування дає змогу вирішити кілька ключових завдань:

  • зробити так, щоб сайтом було зручно користуватися. UI-фахівці перевіряють, наскільки інтуїтивним і зрозумілим є інтерфейс для користувача, включно з навігацією, розташуванням елементів і читаністю тексту;
  • виявити й усунути помилки. За допомогою спеціальних інструментів UI-фахівці виявляють баги в роботі інтерфейсу, серед яких - неправильне відображення елементів, некоректне функціонування кнопок і форм;
  • перевірити адаптивність інтерфейсу - як сайт працює на різних пристроях (ПК, смартфон, планшет, ноутбук), браузерах, ОС;
  • поліпшити продуктивність. Користувачі цінують швидкість, і якщо сторінки завантажуються довше ніж 5 секунд, можуть вийти з сайту або застосунку. Тому завдання UI-фахівця - оцінити, наскільки швидко завантажується і працює інтерфейс;
  • перевірка на дотримання стандартів і вимог до UI, які висувають пошуковики, плей-маркети та інші системи, через які планується просувати продукт. Наприклад, PlayMarket відмовить у завантаженні застосунку, якщо він не відповідає всім вимогам.

Таким чином, регулярне UI тестування та усунення проблем допомагають зробити якісний продукт (сайт, застосунок, ПЗ), який приваблює користувачів і робить його популярним.

Які існують стандарти для UI-тестування?

Існує список UI-стандартів, дотримання яких підвищує шанси на хорошу оцінку юзабіліті. І чи відповідає сайт цим вимогам, обов'язково виявляють UI тести.

Що це таке UI тестування і навіщо воно потрібне

Доступність

Важливо, щоб продукт був доступний для всіх, зокрема для людей з обмеженими можливостями. Наприклад:

  • якщо у користувача проблеми із зором або слухом, необхідно надати йому альтернативний спосіб отримання інформації - аудіоопис, субтитри;
  • коли людина зазнає труднощів з обробкою або сприйняттям інформації (дислексія, дефіцит уваги), потрібен спрощений текст, структуровані дані, візуальні підказки, мінімум елементів, що відволікають;
  • якщо швидкість інтернету низька або для роботи використовуються старі пристрої, які не підтримують сучасні технології, необхідно створити спрощену версію, яка підлаштовується автоматично.

Люди з різним рівнем володіння комп'ютером також не повинні відчувати проблем з використанням вашого сайту.

Простота навігації та зрозумілий інтерфейс

Інтерфейс має відповідати рекомендаціям платформи, для якої призначений сайт:

  • Fluent Design System - Microsoft;
  • Material Design - Google;
  • Human Interface Guidelines - Apple.

Сам інтерфейс має бути інстинктивно зрозумілим, щоб ним було зручно користуватися. Навігація - максимально простою, швидкою і зручною. Люди не повинні замислюватися про те, що їм робити. Натискаючи на кнопки, вони повинні максимально швидко опинитися на потрібній сторінці.

Висока продуктивність

Щоб оцінити продуктивність сайту або застосунку, UI-фахівці визначають швидкість, з якою завантажуються сторінки та контент, особливо якщо зображення високої якості. Мета - переконатися, що продукт не гальмує і відкривається за кілька секунд. Якщо процес може зайняти час, варто розмістити візуальний елемент, наприклад, коліщатко, що обертається. Так користувачі знатимуть, що сайт не висить, і інформація обробляється.

Швидкий і плавний перехід між сценаріями

Йдеться про комбінації дій, які слідують одна за одною плавно, саме так, як очікує користувач. Що має бути відсутнім у хорошому UI:

  • невиправдано довгі процеси з великою кількістю кроків і екранів / сторінок, які потрібно пройти;
  • непотрібні або такі, що не відповідають запиту, спливаючі вікна між командами;
  • необхідність двічі зробити один і той самий крок або відсутність потрібних етапів;
  • неможливість зробити потрібну дію (наприклад, оплатити рахунок).

Усе це дратує користувача і підвищує ризик переходу до конкурентів.

Підходи до UI-тестування

Існує кілька методів тестування, і найкраще вони працюють комплексно. Залежно від способу проведення виділяють два варіанти:

  • ручна перевірка. UI тести, зроблені вручну, дають змогу знайти помилки, які не виявляє автоматичне тестування. Такий варіант дорожчий, оскільки задіює додаткові людські ресурси. Можуть виникнути проблеми з виявленням помилок під час роботи з сайтами / додатками зі складним функціоналом;
  • автоматизоване тестування - проводиться за допомогою спеціальних програм і скриптів, роль людини мінімальна. Серед переваг методу - швидкість, надійність, звільнення тестувальників від рутинних завдань. З мінусів - складність роботи на початковому етапі, потреба постійно оновлювати програми для тестування. Крім того, такий метод не дає змоги повністю виключити ручну перевірку, коли потрібен тонкий і персональний підхід.

Ручне тестування більше підійде для ранніх стадій розробки, а також перевірки зручності користування інтерфейсом. Автоматизована перевірка - чудовий варіант, якщо треба виконати наскрізне тестування або перевірити, як працює сайт після внесення змін.

Чек-лист для UI-тестування

Тестувальники працюють за чек-листом - поетапним планом, який допомагає повністю перевірити сайт і упевнитися, що він відповідає всім вимогам і стандартам.

Які саме моменти необхідно протестувати, залежить від проєкту, але є основні категорії, обов'язкові до перевірки:

  • візуальне тестування. Фахівець перевіряє правильність відображення всіх елементів інтерфейсу (кнопок, полів введення, іконок, зображень тощо) на екранах різних розмірів. Перевіряє, чи не накладаються один на одного елементи, чи коректно відображаються картинки та інші моменти;
  • перевірка функціональності. Спеціаліст переконується, що всі кнопки і посилання працюють коректно і ведуть до потрібних сторінок або дій. Також перевіряє роботу інтерактивних елементів (списки, що випадають, перемикачі, вкладки тощо) тощо;
  • перевірка сумісності. Спеціаліст тестує інтерфейс на різних пристроях і браузерах. Перевіряє коректність відображення і роботи інтерфейсу, коли змінюється орієнтація пристрою (з горизонтальної стає вертикальною і навпаки);
  • перевірка юзабіліті. UI-тестувальник визначає, наскільки логічна та інтуїтивно зрозуміла навігація, чи легко читаються текстові елементи (розмір шрифту, колір, контраст). Також оцінює, наскільки просто користувачеві виконати основні завдання (зареєструватися, знайти інформацію, оформити покупку);
  • перевірка продуктивності. UI-фахівець визначає час завантаження сторінок і інтерфейсів, переконується у відсутності затримок під час взаємодії з різними елементами. Перевіряє, чи немає візуальних багів або збоїв за низької швидкості інтернету або обмежених системних ресурсів.

Щоб зробити якісну перевірку, важливо скласти детальний чек-лист, який знижує до мінімуму ризик пропустити важливі моменти. Це допомагає тестувальникам швидко зорієнтуватися в завданні, послідовно і якісно його виконати.

Щоб детальніше дізнатися про UI-тестування: зв'яжіться з менеджером IT-компанії MEGASITE. Ми займаємося створенням сайтів понад 10 років, відмінно розбираємося у всіх нюансах і допоможемо зробити інтерфейс вашого сайту зручним і привабливим для користувачів.

Якщо ви хочете замовити створення сайту, і отримати успішний і якісний продукт, залиште свої контакти у формі зворотного зв'язку на нашому сайті або зателефонуйте нам за номером +38 (050) 3986 274.

Давайте обговоримо
Ваш проект
error
Ваше ім'я
error
Ваш телефон
error
Коментар
error
Послуга
error
error
Ваше ім'я
error
Ваш телефон
error
error
Страница
Або залиште заявку
Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
error
Ваше ім'я
error
Ваш телефон
error
Ваш E-mail
error
Онлайн прорахунок